Mýty a fakta: Kdy se nejčastěji rodí?

Že by se děti rodily častěji v noci, když je měsíc úplnýk, nebo když je úplňková fáze doprovázena bouřkou? Tyto a mnoho dalších otázek se setkáváme docela často. Tak se podívejme na to, co nám říkají vědecké studie a statistiky, možná vám to pomůže porozumět, proč vaše malá hromádka radosti přišla na svět právě v tu určitou chvíli.

Těhotenství a roční období

Několik studií prokázalo, že nejvíce dětí se rodí v září nebo říjnu. Což je vlastně logické. Početí se tedy nejčastěji odehrává během zimních měsíců, kdy jsou lidé více uzavření doma a hledají způsoby, jak se zahřát. Takže pokud plánujete miminko, peřiny a horké čokolády by mohly být vaší novou zimní rutinou!

Den v týdnu: Víkendové miminko?

Různé studie ukázaly, že nejméně dětí se rodí o víkendech. Důvody jsou celkem jasné: lékaři a zdravotnický personál mají více volna a méně se provádí plánovaných porodů. Ale pokud vaše malá hvězda představení naplánovala na sobotu nebo neděli, nebojte se - v nemocnicích je vždy dostatek personálu, aby se o vás postaral. A víte, co je opravdu zábavné? Josef mi jednou řekl, že si přeje, aby se naše dítě narodilo o víkendu, aby nemusel chybět v práci. No, přál si... a stalo se! Naše dcerka se narodila v sobotu.

Úplněk a porod

Měsíční fáze jsou fascinující a mnohé kultury jim připisují různé mystické vlivy. Ale co se týče porodů? Studie ukazují, že úplněk nemá žádný významný vliv na počet porodů. Spíše jde o jednu z mnoha mýtů, které obklopují těhotenství a porod. Ale představa, že úplněk ovlivňuje porody, je romantická, že?

Přítomnost partnera během porodu

Některé studie tvrdí, že přítomnost partnera může zkrátit dobu porodu. Ačkoli je pravda, že teplo a podpora blízké osoby může být velmi uklidňující, není to záruka rychlejšího porodu. Přesto je vzácné, že partner během porodu odmítne být přítomen. Vlastně si pamatuji, jak se Josef na počátku bál, ale nakonec to zvládl jako šampion a byl mi obrovskou oporou.

Porod v domácím prostředí versus nemocnice

V posledních letech vzrůstá popularita domácích porodů. Ale je to bezpečné? Mnoho studií ukazuje, že pokud je těhotenství bez komplikací, může být domácí porod bezpečný. Ale je velmi důležité mít zkušenou porodní asistentku a mít v případě komplikací rychlý přístup do nemocnice. Pro mě osobně byla nemocnice tou nejlepší volbou. Ale každá žena je jiná a má právo rozhodnout se, co je pro ni nejlepší.

Plánovaný vs spontánní porod

Plánovaný porod je vděčnou možností pro ty, kteří touží po jistotě a řádu. Ale děti jdou vlastní cestou a zřídka se drží plánu. Inu, spontánnost je přece jen kouzlo života, že? Ať už dáváte přednost plánovanému nebo spontánnímu porodu, je důležité, abyste se při něm cítila co nejpohodlněji a nejbezpečněji.

Porod v autě: mýtus nebo realita?

Naposledy se zaměříme na jeden z nejčastějších hororových příběhů - porod v autě. Statistiky ukazují, že je to velmi nepravděpodobné, ale samozřejmě to není nemožné. Nejlepší obranou je být připravená a mít plán. A nebojte se - i když dojde k tomu nejhoršímu, novorozenci jsou odolní a překvapivě si poradí i v těch nejobtížnějších situacích. Mimochodem, znáte tu historku, jak se naše dcerka málem narodila v autě? Ale o tom už zase někdy příště.

Post-Comment