Rozhodnutí mít další dítě

No, berme to pěkně popořadě. Víme, že rozhodnutí přivést na svět další potomka je velikým krokem. A teda po technické stránce, ale i po stránce emocionální. Mně, když Simonka přišla říct, že by si představovala sourozence, tak mě málem trefil šlak. Ale zase na druhou stranu, když jsem si představil, že bych mohl mít doma dvojici malých rozrabičků, tak mi to nějak přirostlo k srdci. Každopádně, když už je toto rozhodnutí pevné, je potřeba se podívat na to, jak na to – a tím myslím právě ten proces otěhotnění po porodu. Víme, že tělo ženy potřebuje určitý čas k regeneraci, obzvláště po takovém výkonu, jakým nepochybně porod je.

Zdraví a regenerace matky

První a nejdůležitější věcí je samozřejmě zdraví matky. To je absolutní priorita, protože bez zdravé maminky nebude žádné další těhotenství ani pomyšlení. A ono se to zdá, že se po porodu zase "normálně" jí, spí a vše je ok, ale organismus si to pamatuje. Dávat pozor na sebe, stravovat se zdravě a dostatečně odpočívat je klíčové. Můj dobrý kamarád, který pracuje jako gynekolog – ne, nepovím vám kdo, to je lékařské tajemství – mi říkal, že ačkoli je každá žena individuální případ, obvykle se doporučuje počkat s dalším těhotenstvím přinejmenším 18 až 24 měsíců. No, berte to s rezervou, já jsem jen bloger, ne doktor. Je to proto, aby se tělo stihlo opravdu pořádně zotavit nejen fyzicky, ale i mentálně. Představa, že bych se měl zotavit z nočního breku a neustálého přebalování za méně než dva roky, mě doslova děsí.

Menstruační cyklus a ovulace

Když už je matka zdravě uprostřed toho točícího se kolotoče, který se nazývá rodičovství, je třeba mít na paměti ten správný timing. A ne, to není kdykoliv. Ovulace a pravidelný menstruační cyklus jsou ten základ. Moje žena má aplikaci, která jí tohle všechno sleduje, a občas mám pocit, že ví o jejím těle víc než ona sama. Je to fascinující a zároveň trochu děsivé. Ale faktem je, že po porodu se menstruační cyklus může měnit, a tak může být ovulace nepředvídatelná. Je dobré tomu věnovat pozornost a možná si s ovulací pomoci ovulačními testy, které jsou dnes už dostupné skoro jako ty těhotenské.

Když se nedaří otěhotnět

A co když to prostě nejde? Přijde to. Ale není to hned. A někdy to může trvat. A trvat. A zaměstnávat mysl. I nás otců. Když jsme se snažili o Simonku, byla to nervydrásající jízda. Najednou na všechno myslíte, počítáte dny, vyhýbáte se horkým lázním a začínáte se zajímat i o zvýšení spermií. Přiznávám bez mučení, že jsem jednou nebo dvakrát nakouknul na nějaký ten článek o superjídlech pro vyšší plodnost. Ale myslím, že klíčové je udržet klid a nepropadat panice. Poslední věc, kterou vaše partnerka potřebuje, je stres navíc – ten může otěhotnění ztížit. A vždycky, když už to připadá beznadějné, je dobré si promluvit s doktorem, aby se věci případně vzaly za správný konec.

Lifestyle úpravy

Já osobně miluju pizzu a občas i nějaké to pivo, ale když se snažíte o miminko, je asi čas říct si: Dost, pane Laziness. Nejen, že byste měli věnovat pozornost stravě a příjmu živin, ale určitě byste měli zvážit i jiné životní návyky. Je fakt důležité, aby oba partneři vedli zdravý životní styl. Čili, pane, pokud kouříte, je čas zahodit cigarety, a pokud máte sedavou práci jako já, je čas začít se trochu hýbat. A nepřehánět to s kávou. A mít dostatek spánku. A nepodléhat stresu. Přijde mi, že jsem právě popsal recept na dlouhověkost, ale ono zase tak úplně vedle to nebude.

Porady s odborníky a podpora

Málokdy se o tom mluví, ale mít někoho, kdo vám pomůže a podpoří vás v tom, že se snažíte o další potomka, je zlaté. Ať už je to váš lékař, porodní asistentka, dobrý přítel, nebo třeba maminka, která má zkušenosti navíc. Kvalitní rady a morální podpora mohou udělat divy. Já sám jsem v té fázi, když jsme se snažili, hodně komunikoval s naší rodinnou doktorkou, a upřímně, bez její pomoci a bezprostředního a lidského přístupu bychom oba byli celí mimo. A taky, samozřejmě, své pocity a obavy sdílejte s partnerkou – komunikace a společný přístup k věci jsou na nezaplacení.

Emocionální připravenost a vztah s partnerem

Už jsem se více jak jednou zmínil o emocionální stránce, ale ona je toho opravdu hodně. Je to cesta, která může být krásná, ale i náročná. Emocionální připravenost je pro nové těhotenství klíčová. Já si vzpomínám, jak jsem se cítil, když jsme se snažili o Simonku – v jednom dni jsem byl šampionem optimismu a příští den mě obcházely obavy, jestli to zvládneme, zvláště když jsme věděli, co všechno to obnáší. Takže, pevné nervy, trpělivost, a troška humoru. Smích sice není lék na všechno, ale věřte mi, pomáhá a dost. No a ta věrnost a podpora mezi partnery? Když si věříte, dokážete všechno.

Plánování budoucnosti a finanční připravenost

Nakonec, ale ne méně důležité, je mít plán. Pokud to s tím potomkem myslíte vážně, udělejte si jasno i v tom, jak to ovlivní vaši budoucnost, ať už z hlediska práce, bydlení, nebo třeba financí. Kolik vás stál Simonka, to vím moc dobře. A když si představím, že by byly děti dvě, tak mám chuť zkoumat možnosti, jak se dá vydělat na internetu ještě víc, aniž bych se vzdal toho, co mě baví. Zároveň je dobré si uvědomit, že finanční jistota může otěhotnění usnadnit, protože pokud víte, že máte co jíst a kde bydlet, je nač se těšit, a stres z nejistoty se přirozeně sníží. Kdo by si myslel, že finance mohou mít co dočinění s plodností, že?

No a to by bylo asi tak vše, co jsem se chtěl zmínit ohledně otěhotnění po porodu. Jde o to mít trpělivost, pečovat o zdraví své i partnerky, držet se správného timingu, být připravený na to, že to nemusí hned klapnout, udržovat zdravý životní styl a mít podporu. Možná jsem nás tu a tam trochu pobavil, ale snad jsem vám i předal nějaké užitečné informace. Držím palce všem rodičům, kteří jsou na této cestě, aby byla co nejsladší – a aby končila úspěšně. A pamatujte – humor je, když se smějeme i při problémech. Tak hlavu vzhůru!

Post-Comment